הנס כריסטיאן אנדרסן

אחד האתגרים בלימוד יום השואה הוא העברת המסרים לגיל הרך או לאוכלוסייה רגישה.
לא משנה איך תנסה לספר את זה, העיסוק בסיפור ההיסטורי קשה מנשוא, גם בגילאים הבוגרים זה מורכב אז כל שכן בגילאים הצעירים.

מה הפתרון? עיסוק בפן הערכי, המוסרי, האנושי.
לדוגמא- סיפור הברווזון המכוער. זהו כלי הממחיש את ההבדלה בין אנשים על בסיס נתונים חיצוניים, והצלחה של הברווזון בזכות עצמו מתוך השוני.
סיפור זה הוא רקע מעולה לשיח על שוני, גזענות, יחס לא שיוויוני והצלחה למרות השוני.

תוצאת תמונה עבור ‪ugly duckling‬‏

לנוחיותכם הסיפור, ושאלות לדיון-

היה היו לאימא ברווזה חמש ביצים. בכל ביצה ישן לו ברווזון קטן. ישבה אמא על הביצים ודגרה, דגרה ודגרה עד ש… בקעה ביצה, ועוד ביצה ועוד ביצה, חמש ביצים בקעו לאימא הברווזה. מתוך הביצים יצאו חמישה ברווזונים- ארבעה ברווזנים צהבהבים חמודים ורק ברווזון אחד אפור, קטן ובכלל לא חמוד. הלכה אימא ברווזה ואחריה הלכו הברווזונים- ארבעה ברווזנים צהבהבים חמודים ואחרון אחרון ברווזון קטן, אפור ובכלל לא חמוד. כולם אמרו: “איזה מין ברווזון משונה”, “איזה מין ברווזון מכוער” “עוף מכאן!” קראו אליו אחיו החמודים. “אתה לא כמונו, אתה בכלל לא אח שלנו” והברווזון הלך לו משם והיה עצוב מאוד. כך הלך והלך ובכל מקום קראו לו: “היי אתה ברווזון אפור! איזה כנפיים, איזה מקור!”. עבר הקיץ, הגיע חורף- ואתו הקור ולברווזון האפור לא היה בית. הוא נדד ונדד עד שהגיע לנהר. על שפת הנהר בין קני הסוף מצא לו הברווזון בית. הסתתר לו הברווזון כל החורף בין קני הסוף, הוציא הברווזון את ראשו, ניער כנפיו ויצא להביט בנהר הרחב. על הנהר שטה לה להקה של ברבורים צחורים וארוכי צוואר. “כמה יפים הברווזים האלה” חשב הברווזון. מוטב שאסתתר שלא יצחקו לי. אבל הברבורים שטו ישר אליו ואמרו “איזה ברבור נהדר הגיע אלינו”. הם הושיטו לעברו את צוואריהם הארוכים והזמינו אותו לשוט איתם בנהר. “אחינו אתה, ברוך הבא!” אמרו לו בשמחה. הברווזון התפלא- “הרי אני ברווזון ולא ברבור” אמר. “אני אפור ולא לבן כמוכם, יש לי צוואר קצר ולכם ארוך ונהדר” “על מה אתה מדבר?” צחקו הברבורים. “הבט בנהר וראה את דמותך במים”. הביט הברווזון המכוער במי הנהר ואמנם ראה ברבור לבן ונהדר. “זה אני! זה אני!” קרא בשמחה. “אני ברבור! ” כי במשך החורף שם בין קני הסוף גדל הברבורון האפור (שבעצם תמיד היה ברבור ולא ברווז) והפך לברבור גא וצחור. מאז שט לו הברבור בנהר יחד עם עוד הרבה ברבורים ארוכי צוואר, מפעם לפעם הכניס ראשו למים לתפוס איזה דג והוא מאושר, וזה הרי העיקר.

שאלות לדיון:

מדוע קראו הברווזונים לברווזון מכוער? כי הוא נראה שונה מהם.

האם בגלל שהברווזון נראה אחרת זה אומר שהוא פחות טוב מהם?

האם ראית פעם מישהו שונה ממך?

כיצד אנחנו מתייחסים למישהו שהוא שונה מאיתנו?

האם גם אני שונה? במה אני שונה מאחרים?

אפשר לסכם- לפני הרבה שנים, היו אנשים שהאמינו שהם הכי טובים וכל מי ששונה מהם- הוא פחות טוב, והם התייחסו לא יפה לכל מי שהיה שונה ואחר מהם. האנשים שהצליחו לברוח ולהסתתר מפני היחס הלא טוב, הגיעו לארץ ישראל והם חלק מהסבים והסבתות שלנו. אנחנו זוכרים היום את זה את כל אלה שהיה להם עצוב וכואב על איך שהתייחסו אליהם, וזוכרים שאפילו שמישהו שונה ממך הוא עדיין טוב כמוך.