ט”ו בשבט בארץ ישראל, הפך במהלך מאה השנים האחרונות לחג של נטיעות. נכון, זה לא בדיוק הזמן האידיאלי לקרקע לנטיעה, ונכון, זה גם לא מקור היום מבחינה היסטורית-דתית, אבל המנהג הפך לרווח במהלך השנים, ואין מראה יפה יותר מילדים צעירים השותלים נטיעות צעירות באדמה הלחה של החורף הארץ-ישראלי.

איך אנחנו, מורים, רכזי פעילות ומדריכים, יכולים למנף את ט”ו בשבט והיציאה אל הטבע?

התשובות לכך מגוונות, אבל אציע כאן מספר הצעות:

  1. לימוד. לצד הנטיעה, ישיבה על הקרקע ולימוד קטע קטן, בין אם מקורו יהודי או כללי, הוא חוויה בפני עצמה. כדאי שהלימוד יהיה קצר ובהיר (עד 15 דקות), מכיוון שהשטח מאתגר את יכולת הריכוז וההקשבה.
  2. יצירה. הטבע מזמן לנו הזדמנות ליצירה חדשה ומגוונת, ובעיקר כזו המאפשרת לילד להביע את היצירתיות שלו באופן מלא. מנעד האפשרויות ליצירה עצום, החל מיצירות ביתיות ועד גופים ומרכזים חינוכיים המציעים פעילויות טבע מגוונות (ניתן למצוא כאלה באתר מנעד)
  3. משחק. משחקי חברה שונים, יקבלו בטבע ‘טוויסט’ מעניין. אני מציע לא להסתפק במשחקים המוכרים, אך יחד עם זאת, כל משחק חברה שהילדים רגילים לשחק במגרש השכונתי או בבית הספר, הופך ביציאה לטבע, בין רגע, לארוע אחר ומעניין.
  4. דיון. היציאה מהשגרה אל הטבע יכולה לעורר דיונים מרתקים בנוגע לחיבור לאדמה, החיבור שלנו לטבע והשמירה שלנו עליו ועוד. דיון כזה, באוויר וברוח הארץ-ישראלית, מאפשרים ללב להיפתח ולדון בדברים ממקום חדש. דיון מונחה היטב יכול להתאים לכל גיל ולאפשר לילדים להביע דעתם בנושאים מורכבים.

אתר מנעד מציע לכם כלים רבים לשימוש בטבע, נשמח שתעיינו בפעילויות הקיימות באתר, ואם תרגישו שחסרות לכם פעילויות- תצרו אתנו קשר.

נשמח גם לסייע לכם בבניית היום שלכם, אם יש צורך. התקשרו אלינו ונסייע.